Evde beslenebilecek hayvanlar

Evde beslenebilecek hayvanlar

Genel
Yayım: 20.05.2022

Evde beslenecek hayvan türleri, hayvanın ev ortamına uygunluğu ile sınırlıdır. Her hayvan ev ortamına uygun olmadığı gibi bunun ilgili türe özgü farklı sebepleri vardır. Kedi, köpek, balık, kuş, tavşan, hamster, guinea pig  başlıca evde bakılabilecek hayvanlar arasında yer almaktadır.

Hangi hayvanlar evde beslenebilir?

Kedi

Kediler evde beslemek için önerilenler arasında birinci sırada yer almaktadır. Bunun nedeni ise kolay tuvalet eğitimi ve bakım kolaylığıdır. Tuvalet ihtiyaçlarını gidermek için kuma ihtiyaçları vardır. Kristal kumlar, çam paleti kumu gibi birçok seçenek daha bulunmaktadır. Zamanla hangi kumun daha iyi olduğunu kedinizle birlikte keşfedebilirsiniz. Ayrıca bir kediyi ücretli ya da ücretsiz olarak kolayca temin edebilirsiniz.

Köpek

Köpekler de evde bakım için en çok tercih edilen türler arasındadır. Özellikle bahçeli evde oturuyorsanız egzersiz ihtiyacını karşılamak için de bu mükemmel olacaktır.  Apartman yaşamında bir köpek bakımı için en olumsuz yönün havlama sorunu olduğunu söyleyebiliriz. Fakat bu sorunun üstesinden eğitimler ile gelebilir ya da daha az havlayan köpek türleri ile başlangıç yapabilirsiniz.

Balık

Balıklar ev ortamında beslenebilecek en zahmetsiz hayvan türlerden biridir. Günde iki kez yem vererek ve belirli aralıklarla sularını değiştirerek yaşamlarını sürdürmelerini sağlayabilirsiniz. Akvaryumunuzun filtresinde karbon kömür de bulunuyor ise koku probleminiz hiç olmayacaktır.

Kuş

Evcil kuşlar da bakımı kolay olan türler arasında yer alır. Kuşlar için gerekli olan eşyaların başında kafesler gelir. Kafes içine yerleştirilen yem, su kutucukları ve gaga taşı da önemli ihtiyaçlardandır. Ancak bir kuşu sağlıklı bir şekilde beslemek sanıldığı gibi yalnızca tohumlar ile değil, beslenmede pelet yemler de çok önemlidir. Çünkü tohumlar kuşunuzun karnını doyurur ancak pelet yemler ayrıca vitamin ve mineraller ile doludur. Tohum yemlerin içerisinde bulunan renkli vitamin topları size çok samimi gelmemeli. Bir kuş türünü tercih ederken çığlık, kepek, tüy sorunları gibi konuları ayrıca araştırmanız yararlı olabilir.

Tavşan

Evde beslenebilecek hayvanlar arasında olan tavşanların bakımı çok basite alınır fakat dikkat! Genellikle geniş ve altı ızgaralı bir kafes onlar için uygun olacaktır. Izgaranın bulunmaması tavşan için kafesin bir ölüm tuzağına dönüşmesine sebep olur. Çünkü tavşanların idrar ve dışkıları asitlidir. Altının ıslak olması ile asit zamanla tavşanınızı fazlasıyla perişan bir hale getirecek ve idrar-dışkı ile sürekli temas eden yerleri yara içinde kalacaktır. Bu durum ile kimse karşılaşmak isteyemez.

Kafeste tavşan beslemek ayrıca özenli bir temizlik ihtiyacı doğuracaktır. Onun dışında salınık halde gezmesi en iyisidir ancak sizin için pek de hayırlı sayılmaz, kemirgen olmaları sebebi ile ev eşyalarınızı ve kablolarınızı da kemirebilirler.

Tavşanlar için bakım önerilerimize başka bir yazımızda ayrıca değineceğiz.

Hamster / Guinea Pig

Tavşana göre evde bakımı daha kolay ve alan gereksinimleri daha azdır. Kafeslerini eğlenceli oyuncaklar ile süsleyebilirsiniz. Acemilere bir kemirgen bakımını üstlenmek için iyi bir başlangıç olduğunu söyleyebiliriz.

Ayrıca, her şeyden önce evde bakmak amacıyla sahipleneceğiniz hayvan hangi tür olursa olsun, ona bakmakla ve ilgilenmekle artık sorumlu olacaksınız demektir. Bakımını üstleneceğiniz tür için yeterli bilgi ve sorumlulukları hakkında kendinizi eksik hissediyorsanız araştırma ve bakımı konusunda bilgi edinmeyi sürdürerek, yeterli bilgiye sahip oluncaya dek sahiplenme zamanını ertelemenizi öneririz.

Yorumlar (0)