Hayvan sahibi olmadan önce yapılması gerekenler

Hayvan sahibi olmadan önce yapılması gerekenler

Genel
Yayım: 16.05.2022

Evcil veya değil, bir hayvana sahip olma kararını hızlı bir şekilde alabilirsiniz ancak bu kararı uygulamak için lütfen acele etmeyin.

Hevesimiz ile eş orantıda atacağımız her adım hayvanınızın sağlığı için olumlu sonuçlar doğurmayacaktır. Söz konusu hayvan sağlığı ise bilinç ve tedbir de daima hayır vardır. Çoğu insan ilk kez besleyeceği hayvan türü için satıcıların aktarmış oldğu basit düzeydeki bilgilerin yeterli olduğunu düşünür ve daha fazla bilgi için çabalamaz. Hayvana sağlıklı bir şekilde bakabilmek için bu hiç yeterli olmayıp uzun vadede ciddi sorunlar ile karşılaşmanıza sebep olacaktır. Bu nedenle bakım konusunda yalnızca satıcının değil, kendi bilginize daha fazla güveniyor olmalısınız.

Hayvan sahibi olmaya karar verdik, şimdi ne yapmalıyız?

İlk adım olarak hayvana ait var ise doğal yaşam belgesellerini izleyin (youtube veya diğer video sitelerinde arayın), başta wikipedia olmak üzere doğal yaşam alanlarını ve hayvanın doğal yaşamında beslenme şeklini (diyetini, besin türlerini) internet üzerinden araştırın. Bu araştırmalar size, sahip olmak istediğiniz canlının yaşam alanındaki gereksinimleri öğretecek ve beslenme alışkanlıkları hakkında detaylı olarak bilgilenmenizi sağlayacaktır. Dahası, ona hangi besinlerin zarar verebileceğini ve diyetinde mutlak bulunması gereken besinleri öğrenebilirsiniz. İlgili hayvanın barınma ve beslenmesi hakkında genel bir bilgi sahibi olduktan sonra bu gereksinimleri yerine getirebilirseniz, bilinçli ve bilgili bir sahibin yanında hayvanınız daha güvende olacak demektir. 

İlk adımda temel eğitimimizi aldık ve şimdi ileri düzey bir bilgi donanması ile daha sağlıklı, daha mutlu hayvanlara sahip olabiliriz.

Sağlıklı bir hayvan seçmeye özen gösterin

Sahip olmaya karar verdiğiniz hayvan türüne ait bakım önerileri ile sağlık, hastalıklar ve hastalık belirtileri konusunda araştırmalar yapınız. Hayvanınız için bir sağlık yardımı almanız gerekirse bunun için erken davranmanız oldukça önemlidir. Besleyeceğiniz ırk için kronik hastalıkları bilmek (varsa), olumsuz gelişmelere karşın hazırlıklı olmanızı sağlar. Bu araştırmalar sizde, hayvan için herhangi bir belirtide ne yapmanız gerektiğini ve bu durumun normal yada normal dışı olduğunu anlamanız için bir temel oluşturacaktır. 

Hayvanlar farklı türler ile çiftleştirme yapılarak ortaya benzer yada benzer olmayan birçok tür çıkmakta. Bu sebep ile hayvanınızın orjinal (saf ırk, kırma olmayan) türünün belirgin özelliklerini öğrenin. Hayvan seçimini yaparken, öğrenmiş olduğunuz sağlık, hastalık belirtileri ve görünüm özellikleri "en sağlıklı ve orjinal (kırma olmayan) hayvanı seçme" konusunda size mutlak bir şekilde yön gösterecektir.

Hayvan sağlığı ve refahı için kendinizi geliştirin

Sahiplenme sonrasında topluluklar ile bilgi alışverişi çok faydalıdır. Hayvanınıza özel platformlar ve bilgilendirici sayfalar bulabilirseniz onlara mutlaka katılın. Sizinle aynı türü besleyen insanlar ile fikir alışverişi yapabilir, onları gelişmelerden haberdar edebilir veya çekinmeden sorular sorabilirsiniz. Bu, herhangi bir forum, sosyal platformlarda bir sayfa veya blog olabilir. Önemli olan tek şey sizin ile aynı tür/cins hayvanlar besleyen insanların topluluğu olmasıdır.

Acele etmeden atacağınız bu adımlar canlı üzerinde bilinçsiz davranışlar uygulamanızı önleyerek hayvanın yaşam şansını artıracak, minimum etkisi bile hayvanın sağlığı için olumlu sonuçlar doğuracaktır.

Bilinçli bir şekilde hayvana sahip olmanın insan ve hayvan için getirisini, bilinçlendikten sonra daha çok anlayacaksınız. Çünkü bir çok hayvan kendiliğinden ölmez, bilinçsizlik yüzünden öldürülür. Bu konuda daha detaylı bilgi edinmek için, sizi evcil hayvanlar ölmez, öldürülür içerikli makalemizi okumaya davet ediyoruz.

Hayvana sevgi ve saygıyla kalın.

Yorumlar (0)