Kedilerde göz bakımı nasıl yapılmalıdır?

Kedilerde göz bakımı nasıl yapılmalıdır?

Kedi Bakımı
Yayım: 16.05.2022

Bu uygulama tüm kedi türleri için göz sağlığının devamlılığı açısından önemli olup bazı cinslere özel daha sık aralıklar ile tekrarlanmalıdır.

Tüm canlılarda olduğu gibi kediler içinde göz bakımı ihtiyacı olabilir. Gözler rutin bir şekilde kontrol edilmeli ve kedinin yaşı fark etmeksizin yavruluk döneminden itibaren göz bakımı yapılması kesinlikle önerilir.

Kedinin gözlerinde oluşan çapak ve akıntılar enfeksiyona sebep olabilecek zararlı bakterilerin oluşumu için zemin hazırlar. Kedi göz bakımı ve temizliğinin aksatılması veya ihmal edilmesi kedilerde sık görülen göz iltihabı veya diğer sağlık sorunlarına sebep olabilmektedir.

Kedinin gözleri nasıl temizlenir

Temizleme işlemini kedilerin göz temizliği için özel olarak üretilmiş strelik ıslak mendiller (göz temizleme mendilleri) kullanarak yapabilirsiniz. Ancak gözler çok hassas organlar olduğundan insanlar için satılan normal ıslak mendiller ile asla temizlenmemelidir. Çünkü bu mendiller içerilerinde parfüm veya göze zarar verebilecek diğer kimyasallar barındırabilir.

Gözde yer alan çapaklanmalar ve göz çevresinde görülen her türlü akıntı hassas bir şekilde silinir. Bir gözden diğer göze herhangi bir zararlı bakteri veya enfeksiyonun taşınmaması için her iki göz için ayrı temizleme mendilleri ile uygulama yapın.

Bazı öneriler içerisinde düzenli olarak solüsyon kullanımı ve göz yaşı temizleyicisi gibi ürünlerin tavsiye edilmesi söz konusu olsa da, çapaklanma veya akıntılar olmadığı sürece gözler ile ilgili çok fazla bir girişimde bulunmanızı kedinizin bir göz sağlığı sorunu yok ise (veteriner tavsiyesi veya beslediğiniz cinse özel bakım önerileri hariç) asla önermiyoruz.

Kedilerin göz bakımı konusunda özen göstermeniz gereken maddeleri aşağıdaki gibi sıralayabiliriz.

  1. Gözlerin rutin olarak gözle muayenesi (gözle kontrolü).
  2. Gözden her türlü akıntı ve çapakların silinmesi (varsa).
  3. Gözlerin hassas organlar olduğu unutulmayarak, bakım işlemi için mutlaka kedilere özel steril ürünlerin kullanılması.

Gözlerde fark edebildiğiniz belirgin şekilde kızarıklık, şişlik, olağan dışı akıntı mevcut ya da kediniz gözlerini kaşıma gibi eğilimler gösteriyorsa konuyla ilgili herhangi bir uygulamada bulunmadan acilen bir veterinerden yardım almanızı öneriyoruz.

Yorumlar (0)