Kedilerde tırnak bakımı nasıl olmalıdır?

Kedilerde tırnak bakımı nasıl olmalıdır?

Kedi Bakımı
Yayım: 16.05.2022

Yavruluk döneminde yumuşak bir dokuya sahip olan ancak sonrasında sert ve daha tehlikeli sonuçlar doğuran kedi tırnakları nasıl ve ne zaman kesilir? Buyurun hep birlikte öğrenelim.

Kedilere neden tırnak bakımı yapıyoruz diye sorabilirsiniz. Kedilerin sürekli uzayan tırnakları ve tırmalama iç güdülerinin zarar verici olmasını önlemek amacıyla tırnakların düzenli olarak bakımının yapılması ihtiyacı doğar. Doğal yaşamında bir yere tırmanma sırasında veya çevrelerinde bulunan sert cisimleri tırmalamaları neticesinde doğal bir törpüleme ve bakım gerçekleşir. Ancak ev ortamında yaşayan bir kedinin tırnak bakım ihtiyacı aynı düzeyde doğal yollar ile giderilemez.

Kedi tırnakları hızlı bir şekilde uzamaktadır ve tırmalama arzuları bu bakımın düzenli ve sürekli olarak yapılması için bir sebeptir.

Tırnak bakımı işlemi için kedilere özel tırnak makasları kullanmanızı önemle tavsiye ediyoruz.

Kedi tırnakları nasıl kesilir

  1. Kedinin tırnak bakımı sırasında yalnızca ön ayak tırnakları kesilmelidir. Çünkü kediler arka ayakları tırmalama yapmaz ve bir yere tutunmaları için arka tırnaklar önemlidir. Arka ayak tırnaklarının kesilmesi, kedinizin bir yerden düşme riskini artırır ve zaten zarar verici eylemleri her zaman ön ayakları ile yaparlar.
  2. Tırnak kesimine başlarken ilk olarak en büyük ve kesmesi kolay olan işaret parmağında yer alan tırnağı kesiniz.
  3. Tırnaklar kesilirken yalnızca uç kısımlar kesilmeli ve pembe dokuya zarar verilmemeli ve yaklaşılmamalıdır (görsel örnek sayfanın aşağısında mevcuttur).
  4. Tırnak kesimi tek hamlede yapın ve ardından kediyi ödül maması ya da sevginiz ile ödüllendirin.
  5. Kedinin uykulu veya yorgun olduğu bir zamanda bakım yapmak işinizi kolaylaştırır.

Kedilerin tırnağı nereden kesilmelidir

Pembe kısımlar canlı doku olduğundan, bu alanların kesilmesi sonucunda kediniz yüksek acı duyar ve kanamaya sebebiyet verebilirsiniz. Bu sebeple doğru bir bakım uygulaması için aşağıda yer alan örneği inceleyin.

Kedi tırnak kesimi
Kedi tırnağında kesilmesi gereken alan
Kedinizin tırnak bakımını yavruluk döneminden itibaren yapmanız bu uygulamaya alışmasını ve ileride daha az tepki göstermesini sağlayacağı gibi yavruluk döneminden itibaren bir tırmalama tahtası yada oyuncağına sahip olmasına özen göstermenizi ayrıca öneriyoruz.
Yorumlar (0)