Scottish fold özellikleri

Scottish fold özellikleri

Kedi Irkları
Yayım: 16.05.2022

Scottish fold kedisi, 1961 yılında İskoçya'da bir tavşan avcısı tarafından keşfedilmiştir. Bu tavşan avcısı, kıvrık kulaklı bir kediyi gördü ve kediyi evine getirdi. Kediyi Susie adını vermiş ve Susie'nin kıvrık kulaklı yavruları olmuştur. Bu yavrularında da kıvrık kulaklı olmaları, scottish fold kedisinin özelliklerini oluşturmuştur.

Scottish fold, İskoçya'da yaygınlaştıktan sonra, diğer ülkelere de yayılmaya başlamıştır. Bu kedilerin yayılması, genellikle üreme ve tüylerinin yumuşaklığı nedeniyle olmuştur. Scottish fold kedisi, ABD'de ve diğer ülkelerde de popüler hale gelmiştir. Günümüzde, evlerde sevgi ve ilgi ile beslenen sevimli evcil kedilerdir.

Scottish fold kedisi, dikkat çekici kıvrık kulakları ile tanınan, sevimli ve oyuncu bir evcil kedidir. Orta boy olan bu türden kediler, kısa ve yumuşak tüylüdür ve insanlar ile çok iyi iletişim kurabilirler. Scottish fold kedisinin erkekleri 5-6 kilogram, dişiler ise 3-5 kilogram arasındadır ve tüyleri genellikle beyaz, gri, siyah, turuncu gibi renklerde olabilir.

Bu türden kediler evlerinde oyun oynar, yatar ve insanlar ile vakit geçirirler. Birkaç oyun aracı bulundurularak oyun oynayabilirler ve ayrıca dışarıda gezinti yapmayı da severler. Bu nedenle, scottish fold kedisi evlerinin çevresinde gezdirilebilir. Eğitilebilirler ve öğrendikleri komutları yerine getirirler. Scottish fold,  genellikle sağlıklı ve 12-16 yıl arasında yaşayan uzun ömürlü bir kedidir ancak bazı scottish fold kedilerinde kalça displazisi gibi sağlık sorunları ortaya çıkabilir. Bu nedenle, aşıları zamanında yaptırılmalı ve sağlıklı bir diyet ile beslenmelidir.

Scottish fold kedisinin olumlu ve olumsuz özellikleri için kısaca aşağıdaki listede yer alan maddelerden söz edilebilir.

Scottish fold olumlu özellikler

 1. Popülaritesini, ilk bakışta diğer kedi cinslerinden farklı görünen kırık kulaklarına borçlu olabilir. Ayrıca bu görünüm ona farklılığın yanısıra yüksek dozda sevimlilik katar.
 2. Hızlı ve kolay öğrenir, bunun yanısıra genellikle kurallara uyar.
 3. Yaramazlık peşinde dolaşmaz, diğer kediler gibi sert hareketlerde bulunarak bir şeyler kırıp dökmez, çevrelerine zarar vermezler.
 4. Kısa sürede yorulan ve sakin bir yapıdadır. Bu sebeple günlük egzersiz ihtiyacı kısa olup kolay bir şekilde karşılanır.
 5. İnsanlar ve diğer evcil hayvanlar ile kısa sürede anlaşır.
 6. En sessiz, sakin ve evcimen kedilerden biridir.
 7. Kendilerine özgü bir oturma şekli ile sizi gülümsetebilir.
 8. Ortam ayırt etmeden ev içi veya dışında bakılabilir olmaları ayrıca bir avantajdır.
 9. Sahip olmaya karar verdiğinizde, yaygınlıkları kolayca bulunabilir olmaları sağlar.
 10. Kısa ve uzun tüylü (shorthair ve longhair) olmak üzere iki farklı tüy yapısına sahip olması size seçenek sunar.
 11. Farklı kedi türleri ile eşleştirilmeleri gerektiğinden ona bir eş bulmak kolaydır.
 12. Türkiye'de talep gören kediler listesinin başında geldiğinden yavruların sahiplendirilmesi çok kolay ve hızlı olacaktır. Bu sebeple kısırlaştırmak bir zorunluluk değil, sizin tercihinizdir.

Scottish fold olumsuz özellikler

 1. Diğer popüler kedilerde olduğu gibi fiyatları yüksek olabilir.
 2. İnsanların çoğu ile iyi anlaşmasına rağmen, bir kişiye daha fazla bağlanacak ve onu sahip olarak benimseyecektir.
 3. Yavaş hareket etmeleri sebebiyle obeziteye diğer kedi cinslerinden daha çok yatkındırlar. Sakin bir yapıda olduklarından fazla kilo almaları durumunda kilo verdirmek çok zor olabilir.
 4. Obezitenin doğurabileceği sağlık sorunları da düşünülerek, beslenme ve diyet konusunda daha kararlı, daha özenli davranmak gerekir.
 5. Kendi cinsi ile çiftleştirilemezler. Kendi cinsi ile çiftleşmeleri sonucunda sağlık sorunlu (kıkırdak dokusu bozuk, özürlü veya hastalıklı) yavruların doğması yüksek bir olasılıktır.
 6. Sağırlık görülme ihtimali vardır ancak bunun kulakların kırık olması ile hiç bir bağlantısı yoktur.
Yorumlar (0)